Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nepodceňujme varroázu, zejména ne letos

 

Nepodceňujme varroázu, zejména ne letos.
   V posledním časopisu Včelařství č.7 vyšel článek dr. Ing. Františka Kamlera s názvem „Nepodceňujme letní monitoring výskytu Varroa destructor“. I při jiných příležitostech byla včelařská veřejnost v souvislosti s mimořádným vývojem počasí od jara letošního roku několikrát upozorněna na možné nadměrné rozmnožení roztočů ve včelstvech v letních měsících, a to až do té míry, která ohrožuje život včelstev.
   Zdaleka ne všechny ZO a OO ČSV mají zorganizováno systematické sledování vývoje této nákazy kombinací známých metod, aby získali poznatky co nejvíce objektivní. Ale z četných ústních sdělení od zodpovědných funkcionářů i od jednotlivců z řad chovatelů, stejně i z vlastních pozorování, lze vyvodit závěr, že varroáza nabyla takové intenzity, která s velkou pravděpodobností ohrozí zimní generaci včel. Důsledky takového stavu známe z období let 2007/2008.
   Proto je nejvyšší čas zorganizovat a provést příslušná léčebná opatření. Letošní včelařský rok z chovatelského hlediska nejprve vypadal velmi slibně, ale výkyvy počasí a především mimořádné sucho ho nasměrovaly mezi výnosově slabé. Za daného stavu bychom neměli našim včelstvům ještě více uškodit zanedbáním péče o jejich zdraví.
Stříbro, 18.7.2014.
MVDr Jan Krabec,
Předseda Komise RV pro zdraví včel.